Na skok do Holandska

Tenhle víkend jsme podnikli naprosto spontánní výlet do malého Holandska. Do Evropy ještě bohužel nemůžeme a tak jsme skočili do auta a vyrazili 270 km na západ do městečka Holland. To je město u pobřeží jezera Michigan, které je proslulé svou holandskou kulturou. My jsme tam nejeli poprvé. Byli jsme tam už s našima v létě, pak na písečných dunách u pobřeží na podzim a naposledy loni v létě v kempu. Tentokrát nás ale lákalo něco jiného než pláže, jezero a krásné centrum. Každý rok v květnu se tam totiž pořádá tulipánový festival, který je proslulý po celých státech.

Jak vznikl Holland? Co je součástí tulipánového festivalu? A kolik tulipánů je k vidění? A stojí to za to?

Holland

Město Holland založili v roce 1847 holandští imigranti. Po státech je známé hlavně pro svůj holandský původu. Zhruba 30% místní populace má prý holandské kořeny. Holandský skanzen a vesnička láká každoročně kvantum turistů a během tulipánového festivalu přijíždí do města lidí ještě několikanásobně víc. Kromě toho leží město na jezeře Macatawa a je jen pár minut od velkého jezera Michigan, takže je letní dovolenkovou destinací pro spoustu michiganderů.

Tulipánový festival

Každý rok v květnu se Holland promění v tulipánové království. Festival se tu pořádá už od roku 1929 a jedná se o největší tulipánový festival v USA. K vidění je kolem 6 milionů tulipánů, které lemují ulice v centru, zdobí městské parky, holandský skanzen, holandskou vesnici i obří tulipánovou farmu. Festival trvá týden od první soboty v květnu. Jeho součástí je mnoho malých akcí jako je ukázka výroby sýra nebo dřeváků, exhibice tradičních holandských krojů nebo různá taneční vystoupení. V centru je také velká pouť. Za normálních okolností se pořádá i průvod a ohňostroj, ale ty byly letos z důvodu pandemie zrušeny.

Tulipánová farma

My jsme se v neděli ráno lehce po deváté vydali k farmě “Veldheer Tulip gardens” na severu Holland. Malé parkoviště hned u vstupu bylo už plné, což mě trochu vyděsilo. Zaparkovali jsme na poli hned vedle bizonů a vydali se ke vstupu. Fronta nebyla naštěstí vůbec žádná a tak jsem se rychle ocitli u prvního mlýnu který lemovaly tulipány. Lidí moc nebylo. U vstupu jsme dostali papírového průvodce s názvy odrůd a tak jsme si začali procházet řádky květin. Já se upřímně řečeno v květinách moc nevyznám, ale tohle byla naprostá nádhera.

Všude byla malá políčka všemožných tulipánů různých barev i tvarů. Postupně jsme se přes malé řádky propracovali až k velikánskému poli kde bylo snad čtyřicet dlouhých řad tulipánů. Procházeli jsme se víc jak hodinu a oči nám přebíhaly z tradičních žlutých, přes bílé, oranžové, rudé, tmavě-fialové tulipány až na ty žíhané a pestrobarevné. Skoro všechny odrůdy byly krásně rozkvetlé. A že jich bylo! Na celé farmě údajně byly 4 miliony tulipánů.

Když jsme z farmy odcházeli, byla už u vchodu pořádná fronta a parkoviště praskalo ve švech. Ještě, že jsme přijeli brzy! Skočili jsme do auta a vydali se na další zastávku, kterou byla holandská vesnička.

Žluté kalichy na začátek.
Větrný mlýn u vstupu.
Kromě tulipánů na farmě měli i hyacinty nebo třeba narcisy.
Blížíme se na velké pole plné tulipánů.
A paleta barev začíná.
Jedny z mých nejoblíbenějších.
Tyhle žíhané byly taky zajímavé.
Směsice barev na konci.
Památeční v tulipánovém poli.

Dutch Village

Dutch Village je malý tématický park připomínající holandskou vesnici. Najdete tam vše od vodního mlýnu, přes větrný mlýn, kostel, školu, spoustu obchůdků, velké pouliční varhany, atrakce pro děti i malou farmu. Přestože park není nikterak velký, je opravdu pěkný. Přišlo nám jako bychom se vrátili do Amsterdamu a Zaandamu kde jsme byli před skoro čtyřmi lety.

Mlýn v holandské vesničce.
Obchůdky v holandském stylu.
Vincent van Gogh maluje.
Další krásná ulička.
Jedna dobrota vedle druhé.
No není to jak v Holandsku?

Centrum Holland

Z vesničky jsme popojeli do centra Holland kde byla trošku parkovací apokalypsa. Měli jsme však štěstí a zaparkovali celkem rychle. Prošli jsme si park “Window on the Waterfront” kde bylo volně přístupných dalších 100 tisíc tulipánů. Přišlo mi, že měly zase trochu jiné barvy a tvary než ty na farmě. Pod stromy odpočívaly rodiny, po trávě lítali děti a pralo sluníčko. Svět zase vypadal tak nějak normálně. Všichni si užívali krásného počasí a čerstvého vzduchu.

Prošli jsme hlavní třídu a zamířili do ulic kde byly po okrajích vysázené další tulipány. Procházku jsme zakončili v Centennial parku v srdci města kde bylo dalších 40 tisíc tulipánů. Byl to moc příjemný výlet a všechny ty rozkvetlé tulipány byly opravdu překrásné. Co říkáte? Máte rádi tulipány? A jakou barvu máte nejradši?

Poslední v Centennial parku.

Tak zase příště. Zatím se mějte hezky.

Adél

4 thoughts on “Na skok do Holandska

 1. Páni, čtu váš blog jedním dechem! Zcela náhodou jsem se zde ocitla skrz články „Jak se stát lékařem v USA“ a naprosto mě to uchvátilo, tak jsem se pustila do čtení dalších článků a vůbec jsem se od toho nemohla odtrhnout.
  Jsem moc ráda, že jsem váš blog objevila, protože mi to zase o trochu rozšířilo obzory o životě v Americe a moc obdivuju tuhle vaši cestu.
  Těším se na další články,
  vaše nová pravidelná čtenářka 😀

  Like

  1. Moc děkuju za krásný komentář! Opravdu mě potěšil. Jsem ráda, že se vám články líbí. Kvůli práci teď blog bohužel trochu pokulhává a nepřidávám tolik článků kolik bych si přála, ale věřím že blog zase brzy opráším. Podnětů na psaní je mraky!

   Like

 2. Krásný blog, škoda, že už nepokračuje?
  Hledala jsem vysvětlení systému rezidentů v US a zhltla nejen informace o medicíně, ale i o přesunu do jiné kultury, díky za vhled, který člověk jako turista nezíská.
  Hodně štěstí do dalších dobrodružství a v medicíně!
  Sylva

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s