Sezóna auťáků začíná

V Michiganu je léto v plném proudu. Poslední měsíc se tu teploty pohybují kolem třiceti stupňů, slunce svítí a jen občas přijde nějaký noční letní liják. Krásné počasí znamená v oblasti jihovýchodního Michiganu jediné. Začíná přehlídka všemožných sportovních aut, kabrioletů, veteránů a luxusních aut. Aby taky ne, když tu v okruhu několika desítek kilometrů sídlí tři velké americké automobilky.

Začíná to houstnout

V červnu začínají všichni oprašovat svá letní auta, sundavají střechy kabrioletů a vyráží se projíždět po centrech měst. Pamatuji si, jak jsem minulý rok zírala na první žluté Lamborghini projíždějící se po uličkách našeho Birminghamu. Během léta jsem pak viděla tolik drahých nebo nevšedních aut, že už mi to teď nepřijde vůbec divné. Nejvíc aut je ale vždycky k vidění na osmiproudé silnici Woodward Avenue, oficiálně zvané M1 (Michigan Highway), která vede z města Pontiac až do samého centra Detroitu. Největší show je vždycky v pátek a sobotu večer, ale někdy auta slyšíme i během týdne. Přes víkend je u silnice poměrně dost pozorovatelů a tak se na semaforech pořádají závody a řidiči se předvádějí.

Centrum Birmingamu je na křížení patnácté míle a Woodward Avenue a tak máme celé léto zajímavou podívanou. Loni jsme z toho byli ze začátku celkem vyjukaní a mně chvíli trvalo, než mě to vůbec začalo zajímat. Chodili jsme si po večeři sednout na lavičku k silnici a pozorovali jsme tu plejádu aut. Každý týden přibývalo unikátních aut a když tu na přelomu července a srpna byli naši, nemohli se toho nabažit. Taťka s Baru stáli na ostrůvku uprostřed silnice, fotili na všechny strany a točili starty na semaforech. A že bylo co dokumentovat. Po ulicích se proháněla závodní auta typu Dodge Charger nebo Mustang, kterým na červené “bublal” motor, vedle nich jel Jeep bez dveří, za nimi starý Ford a to vše prokládaly značky jako Ferrari, Lamborghini a Corvette. Skvělý zážitek zejména pro milovníky aut.

Jeden z letních kabroušů. Foto: Michal Hložek
Dodge Challenger
Chevrolet Corvette. Foto: Michal Hložek
Porsche projíždějící centrem Birmingham. Foto: Michal Hložek
Jedno ze starých “american muscle car”

Woodward Dream Cruise

Každý rok v srpnu se přehlídka aut stále zvětšuje a všechno spěje k vrcholu sezóny, kterým je akce zvaná Woodward Dream Cruise. Ta se pořádá třetí sobotu v srpnu. Jak už název napovídá, jedná se o průvod aut po Woodward Avenue. Není to ale žádná místní záležitost. Jedná se údajně o největší jednodenní automobilovou událost na světě, které se účastní až 1,5 milionu lidí a kolem 40 tisíc aut z celého světa.

Ten víkend se města přemění k nepoznání. Centra jsou plná výstavních aut, u kterých stojí jejich majitelé a netrpělivě čekají na nějakého nadšence, který se jich na něco zeptá. Do některých aut si po svolení můžete i sednout a prolézt je skrz na skrz. Auta samozřejmě prokládají stánky s občerstvením a různými “cetkami” a všude hraje hudba. Po ulicích proudí davy lidí a ještě větší davy jsou přímo u silnice. Tam si návštěvníci připravují své stany a kempingové židličky už večer před akcí a nebo hodně brzo ráno. Divili byste se, ale na těch zhruba 25 kilometrech, po kterých se auta prohánějí, je celkem těžké najít nějaké kloudné místo na sezení.

Nás loni v srpnu během této akce navštívili kamarádi z Toronta. Sami jsme netušili jak velká show to bude a představovali jsme si, že jim ukážeme poklidné centrum Birmingham plné pěkných restaurací s letními zahrádkami, kaváren a parků. V pátek večer jsme vyrazili pěšky do centra a nemohli jsme naše město poznat. Všude byly stovky lidí a na silnici provoz větší, než v ranní či odpolední špičce dohromady. U jednoho z rychlých občerstvení stál obří stan kde zrovna zpíval muž převlečený jako Elvis Presley. Frontu na jídlo usměrňovali maskoti v kostýmech hot dogu, hořčice a kečupu a všude panovala dobrá nálada. Našli jsme místo na jedné zídce a poměrně dlouho jsme pozorovali dění na silnici. Nejsem žádný velký milovník aut a hlavně se v nich vůbec nevyznám, ale tohle byl prostě zážitek. Lidé v kabrioletech mávali, sportovní auta se předháněla v rozjezdu, z otevřených Jeepů hrála hudba a ve starých veteránech jezdili štramáci v kloboucích. Prostě od všeho něco. V sobotu dopoledne jsme opět zavítali do centra a prošli si všechny ty výstavní kousky, kterých bylo opravdu spoustu. Kdyby člověk chtěl, mohl by pak přejet ještě do dalšího z měst, které se akce účastní, a tam by na něj čekalo kvantum jiných aut. Tento víkend je prostě ve znamení aut.

Začínáme procházet výstavní kousky. Zde Ford 1929 Model A.
Narazili jsme i na českou vlaječku.
Přehlídka vozů probíhala na obou stranách hlavní ulice. Jen v našem městě jich bylo stovky.
Další fešáci na Dream Cruise.
A další a další.
Jeden starší kousek. Ford 1934 Model 40.
Na Mustang a Corvette se přišlo podívat hodně lidí. I Jára se tady zdržel.
Pár záběrů z Woodward Avenue. Foto: Martin Neumann
I takovéto divnoauta byla k vidění. Foto: Martin Neumann
Ulice Woodward Avenue lemovaná stany a lidmi v křesílkách. Lidí bylo mraky. Foto: Martin Neumann

Letos byla sice Dream Cruise kvůli pandemii zrušena, ale po Woodward už se několik týdnů prohání alespoň místňáci a tak je stále na co koukat. Pro holku, která by nejradši jezdila na kole a při hodnocení auta jí nejvíc zajímá vzhled a barva je to celkem novinka. Ale auta jsou prostě srdcem jihovýchodního Michiganu a také se kolem nich točí Járy práce a tak se snažím jim alespoň trochu rozumět, sledovat jejich vývoj a dělat si nějaký svůj názor. Ale pořád jsem v začátcích a auta popisuji jako ta, která se hodí spíš na safari, ta co vypadají jako pohřební, ta co dělají děsný kravál a nebo naopak hezky “bublají”, ta co vypadají jako dětská autíčka se kterými jsem si hrála před 25 lety, a nebo třeba ta, která jsou z mého pohledu naprosto tragická. Jako pokrok ale beru to, že už nějaké značky poznám a nebo se za autem minimálně otočím.

A co vy? Zajímala by vás taková akce nebo vás auta příliš netankují? A byli jste někdy na podobné přehlídce vozů? Dejte vědět do komentářů.

Tak zase příště. Zatím se mějte krásně.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s